Úvod > O nás > Zprávy z redakce > Co když Maminka neříká pravdu?

Co když Maminka neříká pravdu?

19. 11. 2016

Románem Vážka se v letošním roce českým čtenářům úspěšně představil jeden z nejoblíbenějších francouzských autorů dneška, Michel Bussi, jehož druhý román Maminka neříká pravdu vyšel v těchto dnech. V románu se opět můžete těšit na citlivou kombinaci detektivky, etických otázek a prvků sociálního románu. A můžete se také spolehnout, že samým napětím možná zapomenete dýchat...

V roce 2011 mu ve Francii vyšel oceňovaný román Černé lekníny (Nymphéas noirs) a učinil z něj národní hvězdu. V roce 2012 pak vydal thriller Vážka (L´avion sans elle). Ten udělal z Bussiho jednoho z nejznámějších a nejprodávanějších francouzských autorů své doby a byl přeložen do téměř třiceti jazyků. Úspěšný byl i v Čechách.

Ve svém zatím posledním románu Maminka neříká pravdu (Maman a tort) se spisovatel stejně jako v thrilleru Vážka zabývá tématem ztracené, respektive ukradené, totožnosti a mistrně míchá koktejl plný napětí, tajemství a pochybností.

Jak věrohodné může být svědectví malého chlapce? Tři a půl roku starý Malone tvrdí školnímu psychologovi Vasileovi, že jeho maminka není jeho skutečná maminka, a i když se zdá, že je to nemožné, psycholog mu věří. Paměť dítěte je však nestálá a vzpomínky rychle mizí. Vasile si musí pospíšit. Zprvu pátrá na vlastní pěst, ale když se mu nedaří zjistit víc, než to, že Malone se nikdy neodlučuje od své plyšové hračky Goutiho, s níž si povídá, obrátí se na policii. Policistka Marianne Augresseová má zrovna plné ruce práce s podivnou loupeží a vraždou, ale psychologovo naléhání ji přiměje, aby se případu malého chlapce věnovala. Kdo je tedy vlastně Malone?

Bussi v thrilleru Maminka neříká pravdu mistrovsky rozehrává dvě linie vyprávění. Linku logiky, světa dospělých a policejního vyšetřování umně střídá s linií dětského vidění světa, v níž sám malý hrdina příběhu neví, co je ještě pravda a co už jeho fantazie. Autorovi se tak po celou dobu daří udržet dynamiku příběhu a zanechat na stránkách knihy příchuť tajemna.

Zprávy z redakce

18. 04. 2018

Zveme vás na autogramiádu Michaly Jendruchové a křest její knihy

Srdečně vás zveme autogramiádu autorky Michaly Jendruchové a křest její knihy Dvojité salto na... [více]

09. 04. 2018

Hon na čarodějnice začíná

Když se nedaleko Fjällbacky ztratí malá Linnea, vyplují na povrch tragické vzpomínky. Před třiceti... [více]