Úvod > O nás > Zprávy z redakce > Nevíte, co číst? Zkuste Jmenuji se Lucy Bartonová

Nevíte, co číst? Zkuste Jmenuji se Lucy Bartonová

27. 02. 2017

Vydali jsme výjimečnou knihu oceňované autorky Elizabeth Stroutové – román Jmenuji se Lucy Bartonová je příběhem o touze změnit život, o minulosti, které neutečete a o poutech, které nelze zpřetrhat. A o křehkém a jedinečném vztahu mezi matkou a dcerou. Elizabeth Stroutová v něm dokazuje, že držitelkou Pulitzerovy ceny je rozhodně oprávněně a že umí vyprávět silné příběhy. Nechte se o tom přesvědčit také...

Elizabeth Stroutové se podařilo stvořit silnou a výraznou hlavní ženskou postavu. Lucy Bartonová vyrůstala v chudobě na venkově v Illinois. Kvůli svému ubohému původu byla odjakživa terčem posměšků ze strany ostatních dětí. Po letech se jí však podařilo získat stipendium a s ním i naději, že prostřednictvím studia unikne drsnému prostředí i vlastní minulosti. Chce se totiž stát úspěšnou spisovatelkou a bere jako samozřejmost, že podmínkou k tomu je zcela zpřetrhat tíživé vztahy k vlastní rodině a založit si svou vlastní. Samotný román se odehrává mnoho let poté, během pěti dnů, kdy se Lucy obtížně zotavuje z původně banálního lékařského zákroku. Do nemocnice ji přijíždí navštívit matka, se kterou nemluvila celé roky. Pod povrchem zdánlivě poklidného rozhovoru plného vzpomínek na dávnou minulost se před čtenářem postupně odkrývá rodinné drama a poznání, že před vlastní minulostí nikdy nikdo neuteče.

„Románem Jmenuji se Lucy Bartonová potvrzuje Elizabeth Stroutová své výjimečné postavení silné vypravěčky schopné ponořit se do složitého tkaniva mezilidských vztahů a rodinných vazeb jako málokdo jiný. Činí tak přitom s nebývalým soucitem, moudrostí a schopností hlubokého vhledu," píše o knize Hannah Beckermann v recenzi pro The Guardian.

Elizabeth Stroutová získala Pulitzerovu cenu za román Olive Kitteridgeová, podle kterého v roce 2014 vznikl úspěšný čtyřdílný seriál v produkci HBO. Stroutová je také autorkou dalších oceňovaných knih a byla rovněž finalistkou prestižních PEN/Faulkner Award a Orange Prize ve Velké Británii.

Zprávy z redakce

30. 11. 2018

Předvánoční autogramiáda Markéty Lukáškové pokračuje

Autorka knih Losos v kaluži a Panda v nesnázích pokračuje ve své předvánoční autogramiádě. Kromě... [více]

30. 11. 2018

Autogramiáda Haliny Pawlowské v Brně

Oblíbená autorka Halina Pawlowská se 30. listopadu setká se svými čtenáři v KNIHCENTRUM CAFFÉ V OC... [více]

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. ZOBRAZIT DETAILY Rozumím