O Mottu

Nakladatelství Motto založila v roce 1990 Romana Přidalová. Od začátku vydávalo kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá, Iva Hercíková, Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Od roku 2011 patří Motto do skupiny Albatros Media a.s.

Motto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní české romány a humoristickou beletrii předních českých spisovatelek (Radka Třeštíková, Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Michaela Klevisová, Markéta Lukášková, Bára Šťastná). Objevuje i nové autorky (Tereza Salte, Eva Benett, Kateřina Pantovič, Alena Doláková) a exkluzivně vydává specializované knihy o umění od Michaela Třeštíka nebo kuchařky ze Svatojánu od Evy Francové.

Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou i kvalitní detektivky a thrillery severských, anglických a amerických autorů.

Redakce

Romana Přidalová
programová ředitelka

_

Absolventka VŠE, založila nakladatelství Motto na konci roku 1990. Od mládí milovala čtení knih a původně chtěla vydávat pár psychologických knih, které nechtěl vydat žádný český nakladatel (Konečně přes čtyřicet, Ženy, které příliš milují, …). I přes to, že ji mnoho lidí od myšlenky založit nakladatelství zrazovalo a mělo pro to pádné důvody, Romana to neřešila a tak za 20 let vydala přes 800 knih a objevila a prosadila spoustu nových autorů (Halina Pawlowská, Barbara Nesvadbová, Ivanka Devátá …). Po dvaceti letech činnosti usoudila, že je čas předat řízení a chod firmy větším odborníkům a sama se věnuje tomu, co jí jde nejlépe – vyhledává nové autory a hýčká si stávající. Práce jí baví, proto i ve svém volném čase dělá to, co má nejradši – čte.

[email protected]
Lenka Altrichterová
šéfredaktorka

_

Kdokoliv může dělat cokoliv není jenom geniální kniha Betty McDonald, ale i univerzální pravda. V nakladatelství Motto jsem v jejím duchu nastoupila po více jak dvaceti letech práce v časopisech a věřím, že knížky mi půjdou taky. Miluju je stejně. Mezi našimi autorkami jsou moje nejoblíbenější spisovatelky a těší mě, že můžu být u toho, jak se rodí jejich nové knihy. Čtu teď kudy chodím, až mě i cizí lidé navádějí za loket, abych nespadla pod metro. A to, že máme přes chodbu Albatros, odkud pocházejí modly mého dětství Vlaštovky a Amazonky, už je jenom třešeň na velmi vysokém dortu.

[email protected]
Tereza Čechová
literární redaktorka

_

Jako malá jsem hrozně moc chtěla být Pipi Dlouhá punčocha. To dá rozum, bydlela přece s koněm. Coby puberťačka už jsem chtěla být upírka nebo čarodějka. Jako vysokoškolačce mi bylo jasné, že ze mě bude filozofka. Ale pak jsem objevila, že jako literární redaktorka můžu být tohle všechno, a ještě mnohem víc! A tak jsem na koštěti přelétala mezi odbornou literaturou i beletrií, až jsem nakonec svoji upírskou rakev uložila do redakce Motta. Koně jsem ustájila na chodbě a monitor postavila na základních argumentech filozofie.

[email protected]
Adam Chromý
literární redaktor

_

„Jak můžete vědět, jestli něco uděláte, dokud to neuděláte?“ ptal se Holden v knize Kdo chytá v žitě od J. D. Salingera. Tak jsem to udělal, abych věděl. Opustil jsem svět internetových médií, začal být více offline než online a dal přednost papíru. Můj repertoár zahrnuje větší než malé množství článků (v řádu tisíců) a celkem dvě knihy. Rekviem za Pluto a Mimo provoz se zrodily pod střechou Albatros Media. Do redakce Motta jsem nastoupil nejen proto, abych výrazně navýšil počet knih, v jejichž tiráži bude uvedeno moje jméno, ale protože knihy nás tady všechny baví.

[email protected]
Helena Varšavská
literární redaktorka

_

Když se mého oblíbeného medvídka Pú ptali, jestli si dá med, nebo mléko, odpověděl: Obojí. Podobně nenasytně to mám s knihami. Do románu se zakousnu se stejnou chutí jako do zajímavé odborné knihy a smlsnu si i na poezii. Neodpírám si, protože věřím, že knihy jsou nezbytná potrava pro duši, a tak si ji vykrmuju. Díky tatínkově knihovně a babiččině zelenému ušáku jsem odmalička ráda četla. Mé dětské mlsání knížek přerostlo ve studium a studium v profesi. Jsem ráda, že můžu být u „vaření“ knih. Po dvaceti letech redakčních zkušeností s odbornou literaturou a literaturou pro děti si teď vychutnávám knihy značky Motto.

[email protected]