Jaký je podle Michaely Klevisové Jo Nesbø?

Knižní novinky

Král severské krimi Jo Nesbø se při své návštěvě v Praze setkal s královnou české detektivky Míšou Klevisovou. Jaký z toho měla naše autorka pocit?

„Nikdy jsem se netajila tím, že knížky norského detektivkáře Jo Nesbøho nejsou úplně můj šálek kafe. Má v nich moc krutostí a já si potrpím spíš na pohodu ve stylu Vražd v Midsomeru. I svoje detektivky se snažím psát tak, aby se u nich moc nikdo neděsil – i když občas mám ohlasy, že při některých scénách se přece jenom čtenáři bojí :-) Každopádně když jsem se dozvěděla, že Jo Nesbø přijede do Prahy propagovat svoji novou knížku povídek Krysí ostrov, chtěla jsem ho poznat. Tenhle autor mě totiž zajímá jako fenomén. Dokázal svými knížkami oslovit lidi na celém světě, stát se asi nejslavnějším současným autorem krimi. Takže jsem byla zvědavá.

A jsem ráda, že jsem dostala příležitost setkat se s Nesbøm osobně. Je milý, skromný, na nic si nehraje. Přiznal, že píše všechny ty drsné příběhy ne proto, že by si liboval v násilí, ale naopak proto, že je od dětství velký strašpytel, má bujnou fantazii a neustále si představuje, co hrozného by se mohlo stát. Tak toho využívá. Dojem na mě udělal i jeho postoj k filmovému zpracování jeho románu Sněhulák. Přiznal, že mu ten film připadá špatný, ale jedním dechem dodal, že se tím vůbec netrápí. Bere to tak, že filmový tvůrce prostě může mít jiný pohled na věc než on.

Setkání s norským autorem na mě tak zapůsobilo, že jsem se doma pustila do jeho povídek Krysí ostrov. A navzdory tomu, že mám pořád ze všeho nejraději poklidnou britskou detektivku, musím uznat, že ta knížka je opravdu dobrá.“