Markéta Plechšmídová četla ze své knížky Dneska půjdu spát až zítra

Knižní novinky Zprávy

Jen o fous před plánovaným omezením kulturních akcí se uskutečnilo 29. září v knihovně na Jezerce v pražských Nuslích autorské čtení a beseda o knížce Dneska půjdu spát až zítra naší nové autorky Markéty Plechšmídové.

Kniha je příběhem studentky Mariny, která se s kamarády vypraví na letní brigádu do USA, ovšem v duchu příznačně české snahy ušetřit si nevybaví pracovní víza. Za tenhle malý podvod ji stihne tvrdý trest a čtenář se tak s ní vypraví do útrob výslechových místností imigračního oddělení, strohého detenčního zařízení i surové federální věznice.

V zajímavé debatě Markéta hovořila o své zkušenosti s psaním úplně první knihy, o obtížích, s nimiž se potýkala, i o zdrojích, které musela nastudovat. Poněvadž události popsané v knize mají reálný základ, přiznala také, že pro ni napsání knížky znamenalo vyrovnání se se starým traumatem. Nejvíc všechny samozřejmě zajímalo, co v příběhu je fikce a co Markéta jako studentka skutečně prožila. Markétina maminka doplnila staré události o svůj pohled, a nakonec pobavila návštěvníky prohlášením: „Já jsem tomu tehdy nerozuměla, a tak jsem se o to nestarala. Říkala jsem si: vždyť ta holka je přece rozumná!“

Děkujeme skvělým knihovnicím za příjemný večer a vřele návštěvu útulné pobočky na Jezerce doporučujeme!