Rozhovor s Alenou Dolákovou

Knižní novinky Zprávy

Anna z Hollywoodu vyšla v listopadu 2020. Od té doby až doteď jsme byli zavření doma.

Co dělala mladá herečka v lockdownu?

Psala jsem seriál Mighty Women, který začneme natáčet na podzim, natočila jsem několik projektů, můžu třeba prozradit, že jsem se na place znovu sešla s mým milovaným Honzou Svěrákem. No a taky jsem se přestěhovala. Po patnácté za dvanáct let by to mohlo prudit, ale vzhledem k lockdownu jsem byla vděčná za změnu prostředí jak kdybych se stěhovala do vily na Bali!

 

Hollywood jste už zažila. Je nějaké místo v zahraničí, kde byste chtěla pobývat dlouho nebo dokonce natrvalo?

V létě miluju jižní Evropu, hlavně Řečcko a Itálii - kvůli jídlu. Trvale bych klidně žila v Londýně, v Paříži, anebo třeba na pár měsíců v té vile na Bali. Vzhledem ke stěhování je ale můj momentální "pobyt ve vile” spíš sedačka z Ikea. Po lockdownu jsem vděčná i za takové “luxusní pobyty”.

 

Kultura se ted snad pomalu probudi. Co nového chystáte přímo vy?

Film Zrcadla ve tmě, který jsme natočili v roce 2020, půjde do kin, hurá! Připravovala jsem se na něj půl roku a těším se na reakce a festivaly, které nás čekají. Zároveň letos natočím ještě dva české projekty. Uvidíme, co se stane s mým podcastem CHCI TO, ale mít pravidelný ventil pro komediální buňky je asi moje ideální terapie i modus operandi. 

 

Vaše kniha se víc než dotýká tématu feminismu. Teď máme i u nás aktuální aféru. Kdy se podle vás situace změní a první reakce na obvinění násilníka nebude nedůvěra k oběti?

Já i každá moje kamarádka jsme zažily buď sexuální násilí nebo něco v šedé zóně - je to nějaká forma sexu, která zanechala nepříjemné stopy nebo i trauma. O znásilnění se mluví jako o něčem, co se stane v parku, od někoho cizího, ale z 90 procent je to někdo, koho známe. Je těžké si přiznat, že někdo nerespektoval moje hranice, nebo že já jsem ten, co hranice nerespektoval, ale nedůvěrou v oběti a zároveň odsuzováním kauz na sociálních sítích místo nalezení empatie se nikam neposuneme. Tyhle problémy se týkají každého z nás a snad už brzy dáme obětem prostor cítit se bezpečně. Proto taky chystám 1. 7. dražbu knihy Anna z Hollywoodu podepsanou od slavných kmoter. Výtěžek půjde na organizaci Konsent, která boří mýty o sexuálním násilí.

Knihu Anna z Hollywoodu seženete na našem e-shopu s 10% slevou!