Rozhovor s Janou Zhořovou

Knižní novinky

Vydali jsme něco krásného! Knihu, která má krásu ve svém názvu a je jako stvořená pro odpočinkové letní dny. Až budete ležet na dece u vody nebo v houpací síti pod stromem, začtěte se do Krasoprostoru a nechte se inspirovat vytvářením lepšího domova.

Jano, jednoduchá, ale nezbytná otázka. Co je to Krasoprostor? Proč jste napsala stejnojmennou knihu?

Krasoprostor rozděluji na vnitřní a vnější, abychom si uvědomili, jak se tento prostor zrcadlí. Je to tedy náš vnitřní a vnější domov. O oba tyto domovy je třeba s láskou pečovat, aby mohly dosáhnout svého potenciálu. Učím lidi pečovat zvenku dovnitř, tedy nejdříve se postarat o vnější prostor, protože je to pro většinu z nás snazší. Jde o to, abychom kolem sebe vytvářeli prostředí, které nám vyhovuje, které považujeme za krásné a které nás podporuje. V tomto prostředí by nemělo být nic, co skutečně nepotřebujeme. Tím získáme prostor na to, co je pro nás skutečně podstatné. A to se odráží do našeho vnitřního domova. Věřím, že je potřeba tuto myšlenku šířit, aby se nám na světě žilo krásněji a lehčeji.

 

Uplynulé měsíce už pro nás budou jednoznačně spojené s koronavirovou pandemií, která chtě nechtě vtrhla i do našich domovů. Jaká to pro vás osobně i pro váš koncept byla zkušenost? Ovlivnila tahle doba nějak vaše vnímání domova, hodnoty, o kterých píšete a přednášíte?

V roce 2020 jsme díky pandemii šli více do sebe, do svých vztahů a do toho, co máme kolem sebe. Většinu času je naše pozornost zaměřená na dění venku. Teď jsme byli donuceni být uvnitř a více své vnitřní světy vnímat, ať už jde o domov, naši mysl, duši či o smysl toho, co děláme. Většina z nás měla více povinností než za normálního stavu, ale právě proto jsme si uvědomovali, jak žijeme, co je pro nás důležité a co si volíme.

Náš domov se stal významnějším než kdykoliv předtím, bylo to často jediné místo, kde se dá volně dýchat. Na druhou stranu to mnohdy přineslo o to syrovější zrcadlo.

Já osobně jsem se učila přesněji vybírat, co budu dělat a řešit a co mi již neslouží, čím se již nechci zabývat. Učila jsem se také vědoměji odpočívat, abych tento náročný čas zvládla a zároveň žila kvalitně. Také nás tento rok učil přijímat věci takové, jak jsou, a důvěřovat tomu, že to dopadne dobře.

 

Co je teď v komunitě, která vás sleduje, nejsilnější téma?

Stále je hodně výrazným tématem třídění věcí, které ale úzce souvisí s organizací času, což se za poslední rok stalo předním tématem. Čím více věcí máme, tím je potřeba více času na péči o ně. A to nám bere více energie. Pokud máme hodně věcí, o které se nezvládáme starat, špatně se pak budují návyky, určují priority a točíme se v kruhu. Takže se motáme kolem otázky, jak zvládat svoje povinnosti (a nezbláznit se z toho).

 

Vaše doporučení pro snesitelný a efektivní home office?

Home office je velké téma. Na takový model jsme nebyli úplně zvyklí. Zásadní je naučit se dokončovat činnost a roli, ve které aktuálně jsme, a pracovat podle určitého časového plánu. Například od devíti ráno do dvanácti mám otevřený počítač a nedělám nic jiného – neumývám nádobí, nebrouzdám na sociálních sítích a pro všechny ostatní členy domácnosti jsem v práci, to znamená, že tam pro ně nejsem. Pokud vás během vaší „pracovní doby“ napadne cokoliv, co se netýká práce, napište si to na papír a vyřiďte později. Je třeba být efektivní a neplýtvat energií. Po skončení stanovené pracovní doby si odpočiňte a určitě se k práci nevracejte.

 

Poraďte, jak využít léto pro svůj krasoprostor? Co je vaše typicky letní krasoprostorová záležitost?

Léto je plné energie, všechno zraje a je plné síly. Tuto sílu můžeme také využít pro svůj krasoprostor a tvořit ho na plné obrátky. Na druhou stranu horké léto je pomalé, přítomné, bezčasé… Ideální pro odpočinek a bytí „jen tak“. Pokud byl náš rok náročný, cítíme se zahlcení a dávali jsme více než přijímali, je třeba si dovolit vypnout, dopřát si „radikální“ odpočinek a nechat se opečovat. V létě bychom měli sklízet a slavit, co jsme zaseli.

 

Svěříte se, kde je ve vašem krasoprostoru váš nejmilejší kout?

Je to ložnice. Nachází se v nejzazší části domu, je jednoduchá, s krásným výhledem do zahrady. Pak mám ráda houpačku před krbovými kamny, terasu a svůj pracovní stůl.

 

Díky za rozhovor a krásný domov všem!