Tipy na knižní dárky pro každého

Knižní novinky Zprávy

Nevíte jakou knihu vybrat pro kamarádku, babičku nebo pro tetu pod stromeček? Naše redakce pro vás dala dohromady doporučení na ty nejlepší knižní dárky!

Redaktorka Lenka Křížková vybrala:

Pro nejlepší kamarádku

Nočník neohrožené ženy – Pokud máte kamarádku, která vám zvedne telefon klidně i ve tři ráno, abyste spolu mohly probrat veškeré vztahové záležitosti, protože to prostě nepočká do rána, je nejlepším dárkem pro ni kniha Evy Benett. Humorná, sarkastická a hlavně ze života, skoro jako z vašeho.

Pro kolegyni

Hezčí svět – Vymyslet dárek kolegyni bývá kolikrát zapeklitý oříšek. Vykašlete se na vonné svíčky a podobné dekorace, na něž se bude akorát prášit. Mnohem víc potěší kniha, se kterou obdarovaná stráví nejeden večer. Spisovatelka Barbora Šťastná je skvělá vypravěčka, což je zárukou toho, že jakmile se začtete, nedáte už Hezčí svět z rukou.

Pro tetu

Alžběta a Nina – Ženy těžce zkoušené osudem, tajemství skrývaná po generace a nečekaná odhalení… Spisovatelka Jana Poncarová je odbornice na velké příběhy, které umí odvyprávět s citem. Pokud chcete k Vánocům darovat čtenářský zážitek, s Alžbětou a Ninou nešlápnete vedle.

 

Tereza Čechová letos pod stromeček doporučuje:

Pro milovnici koček

Sněhulčiny Vánoce + Čekání na kocoura – Mívá chlupy na oblečení? Pak to pod stromečkem s ani jednou z těchto knížek nevymňouknete. Vánoční chundelatá romantika nebo krátké povídky o kočkách a jejich lidech. Anebo rovnou obě!

Pro cestovatelku 

Můj grónský rok – Všude byla a všechno viděla? Tak tenhle světakraj nejspíš ještě nenavštívila. Pošlete ji spolu s hlavní hrdinkou Nelou za dobrodružstvím do Grónska. Dozví se třeba, čím se baví Eskymáci, jak probíhá takový výlet na severní pól a kterak si pořídit nápadníka s pistolí u pasu.

Pro uměleckou duši

Kdo se postará o Annu – Jestli máte doma umělce hýřícího nápady, pak je pro vás tahle krásná knížka jednoznačná volba. Ztřeštěný, ale dojemný příběh malířky Olívie vtělené do akvarijní rybičky nadchne každého, kdo se rád ztrácí ve své fantazii.

Pro dceru

Příliš vysoká očekávání – Humorný výlet do dětství a dospívání pro všechny, kteří se narodili v devadesátkách. O všem, na co jsme už zapomněli, a na co jsme zapomenout radši chtěli. Čtení, u kterého se zaručeně pobaví celá rodina!

 

Za tyhle knižní kousky ručí Lenka Tréglová:

Detektivky Martina Stručovského – nalákejte manžela či přítele na první z nich, Bez duše. A máte hned dva další díly jako dárky k narozeninám a svátku. Zavátá sněhem a V temnotách se stejně jako první díl odehrávají v Jižních Čechách a představí vám oblíbená místa z temné strany.

Pro mladší sestru

Ženy, které mi nedají spát – kniha finské spisovatelky Mii Kankimäki, která sepsala své cestování kolem světa po stopách žen, které ji inspirují. Včetně originální hrdinky hollywoodského trháku Vzpomínky na Afriku. Čtivé a poučné zároveň a tlusté tak, že vydrží celé svátky.

Pro babičku

Od andělů po žárovky – kniha překvapivých a málem zapomenutých historických příběhů od moderátora Jaroslava Rosáka a historičky Stanislavy Jarolímkové, které spojuje populární rozhlasový pořad. Babička zjistí, že ani neví, co všechno ještě neví.