Jana Jašová: Jak jsem napsala Znič to jméno

Knižní novinky

Zeptali jsme se autorky Jany Jašové, jak vznikl námět na její novinku Znič to jméno:

„Knížky jsou pro mě odjakživa spíš posedlost než koníček. Četla jsem si ve škole pod lavicí i v práci při poradách, čtu si u jídla, ve vaně, na eskalátorech, a až pro mě přijde Smrťák a ve dveřích mě zběžně prošacuje, nejspíš mi zabaví Kindle Paperwhite narvanou severskými detektivkami.

Když jsem objevila žánr mystery a autorky jako Gillian Flynn, Paula Hawkins nebo Liane Moriarty, nadchlo mě to ještě víc než klasické krimi a začaly mě svrbět prsty, abych zkusila napsat něco podobného: příběh založený na postupně odhalovaném tajemství, kde hlavní roli hrají dávné křivdy, rodinné tragédie a nejednoznačné vztahy mezi postavami.

Inspiraci pro Znič to jméno mi poskytla neznámá dáma v rychlíku Vysočina, která hlasitě vykládala do mobilu o „tý, no pamatuješ se na ni, jak ji našli ležet mrtvou pod schodama a policajti to zametli pod koberec, ale všichni stejně věděli, co se tam dovopravdy stalo“. Bohužel jsem musela v Čáslavi vystoupit, a tak mi nezbylo než si příběh dofabulovat sama a jako jeho dějiště si vymyslet maloměsto podobné tomu, kde jsem strávila část dětství.“