Jiří Březina chystá detektivku s Tomášem Volfem

Knižní novinky Zprávy

Dvojnásobný držitel ceny pro nejlepší českou detektivku loni zazářil s knihou Mizení, v níž se mu podařilo dokonale propojit krimi zápletku a sociální drama. Jiří Březina už píše další román se svým hrdinou Tomášem Volfem, který by měl vyjít na podzim. Úspěšná série se tak po Promlčení, Polednici, Vzplanutí a Mizení dočká pátého dílu.

Váš nejnovější román Mizení se setkal s velmi příznivými reakcemi. Překvapily vás některé názory čtenářů?

Překvapil mě už samotný fakt, že čtenáři knihu hodnotí takhle pozitivně. Dalo mi hodně práce, aby do sebe jednotlivé dějové linie dobře zapadaly, a moc se mi ulevilo, že příběh funguje. Nesmírně mě také potěšilo, že se zvedl zájem i o předchozí díly série, které budou vycházet v novém vydání. Polednice už je venku, letos ještě znovu vyjde Promlčení a Vzplanutí.

Je pro vás důležitá zpětná vazba pro další psaní?

Rozhodně ano. Nepatřím mezi autory, kteří píšou „sami pro sebe“. Proto si pozorně čtu recenze, na které narazím třeba na internetu. Když jsou pochvalné, má ohromnou radost. Kritické recenze už s takovou radostí určitě nečtu, ale beru je vážně a snažím se z nich poučit, pokud mi připomínky dávají smysl.

Detektiv Tomáš Volf se objevil už ve čtyřech knihách. Jakou od Promlčení po Mizení urazil cestu?

Řekl bych, že si je jistější sám sebou. Ne vždy se mu všechno dařilo tak, jak si představoval, ale šel si za svým. Nasbíral nějaké zkušenosti, z lecčeho se poučil. Přes počáteční nedůvěru kolegů si nakonec získal jejich respekt a mohl se proto v Mizení dostat k opravdu složitému a závažnému případu.

Podle některých názorů by si Mizení zasloužilo pokračování. Máte v plánu téma knihy dál rozvíjet, nebo chystáte něco nového?

O pokračování Mizení jsem dosud vůbec nepřemýšlel. Práce na Mizení pro mě byla náročná, hodně sil mě stálo emočně zvládnout závažné téma a s ním související rešerše, samotné psaní bylo pak velmi intenzivní a vyčerpávající. Od toho bych si rád trochu odpočinul. Nicméně při tom psacím kolotoči se mi naplno rozběhl kreativní motor, takže ihned po odevzdání rukopisu jsem začal promýšlet další knihu s Tomášem Volfem a s Evou Černou. Na té právě pracuji, a i na popud častých dotazů čtenářů se v něm dozvíte něco z Tomášovy minulosti, co ho navedlo na dráhu policisty.

Dokážete si jako čtenář užít knihy jiných autorů, nebo je podvědomě vnímáte jako konkurenci?

Dokážu. Jsem docela „užívací“ typ, velmi zřídka během čtení analyzuji styl psaní či stavbu příběhu. To spíš až zpětně po dočtení. Jinak se nechávám autorem „vodit“ jako běžný čtenář. Jako konkurenci vnímám zahraniční autory, domácí autorky a autory detektivek beru spíš jako členy jednoho týmu, který té invazi čelí. Mám radost z úspěchu každé české detektivky, protože to dává čtenářům jasnou zprávu, že i u nás umíme psát napínavé příběhy. A přitáhne to pozornost k ostatním českým autorům.