Křest nového románu Samotářky


Šťastná knižní série Báry Šťastné je mezi čtenářkami dnes už bezmála kultovním čtením. Ve své nové knize se však oblíbená autorka vydává jiným směrem – ke společenskému románu. Titul Samotářky se nyní dočkal křtu, kterého se zúčastnila také Daniela Benešová, česká malířka a autorka ilustrace na obálce knihy.

Akce proběhla 19. dubna ve stylovém pražském podniku Café Plečnik. Kmotrem Samotářek se stal Mikuláš Kroupa, novinář a zakladatel organizace Post Bellum, která se zabývá zaznamenáváním a archivací vzpomínek pamětníků významných historických událostí. Jeho volba rozhodně nebyla náhoda – Báru Šťastnou totiž inspiroval skutečný příběh, který zapisovala pro projekt Paměť národa.

Na začátku padesátých let se po středočeském venkově potuloval jistý František, který o sobě tvrdil, že je agent ze Západu. Při jedné protirežimní akci postřelil předsedu národního výboru a za jeho smrt komunisté potrestali desítky nevinných lidí. Jen Františka nikdy nechytili a nepostavili před soud, postupně se z něj stala legenda.

„Františkův příběh mi ležel v hlavě tak dlouho, až jsem si ho začala domýšlet a rozvíjet,“ svěřila se spisovatelka. „Kniha Samotářky je výsledek. Je to román, ne beletrizovaná historie, a jeho hlavní hrdinkou je fiktivní Ludmila, která se jedné letní noci s Františkem setkala. A taky její dcera a vnučka, protože románový příběh se po setkání s Františkem odvíjí dál a dál, až do současnosti.“

Novinka Báry Šťastné je už teď na spoustě čtenářských wishlistů. Pokud máte v oblibě promyšlené příběhy odehrávající se v historických kulisách, nezapomeňte si ji tam přidat i vy!