Magnesia Litera 2024 pro Janu Jašovou

Knižní novinky Zprávy

Prestižní ocenění Magnesia Litera získal detektivní román Krutý měsíc od Jany Jašové

18. duben 2024 se stal zásadním literárním milníkem pro spisovatelku Janu Jašovou. Za knihu Krutý měsíc totiž získala cenu Magnesia Litera za nejlepší detektivku. „Jak se cítím? To snad není ani publikovatelné,“ řekla po samotném předávání.

Krutý měsíc je detektivka s prvky thrilleru, která se odehrává během velikonočních svátků v jedné vesničce v Lužických horách. Hlavní hrdinka se probudí v autě, s rukama od krve, ale neví, co se stalo, nic si nepamatuje. Když přijde do domu, který patří jejímu partnerovi, a kde se ukrývají před covidem i s jejím synem, nikdo tam není.

Snaží se tedy rozpomenout, co se stalo, jestli náhodou nezabila svého partnera a těla se někde nezbavila, a přitom vyplouvá na povrch jedno mnohem starší tajemství obyvatel vesnice, které začne zapadat do současné záhady. Detektivka postrádá vyšetřovatele i klasické detektivní postupy, o to více je však tajemnější a čtenáře zcela pohltí.

Na novou knihu autorky se můžete těšit na podzim, kdy jí vychází další detektivní thriller, tentokrát s tématem online seznamování a stalking.