Příběh o tom, že někdy se vyplatí být nedostupná

Zprávy

V Café Kampus neboli legendární kavárně Krásný ztráty jsme 11. 11. 2019 pokřtili druhou románovou knížku talentované spisovatelky a tiskové mluvčí Karlovarského filmového festivalu Uljany Donátové. Kmotrou knihy Matka v trapu se stala Lenka Krobotová.

Po loňském literárním debutu Taková ženská jako já přichází spisovatelka Uljana Donátová s novou knihou na téma ženského přátelství.

Sylvie má dobré místo, krásné děti, za manžela nadaného malíře. Na první pohled. Sylvii poznáme ve chvíli, kdy jede na střední školu svého syna Oskara, aby vyřešila další z pravidelných průšvihů – tentokrát byl přistižen u prodeje marihuany spolužákům. Těsně před školou si Sylvie uvědomí, že zatímco kvůli ostatním „spolupachatelům“ přicházejí oba rodiče nebo alespoň otcové, ona je tu jediná osamocená matka. Rodina, a hlavně Sylviin manžel Tomáš, si zvykli, že ona všechno vyřeší, zařídí, zaplatí. A v Sylvii, která vždycky chtěla vidět věci z té nejlepší stránky, se najednou něco zlomí. Uteče do taxíku a chce utéct ještě dál. A jak se obvykle stává, cizímu člověku na sebe řekneme věci, které se ostýcháme prozradit vlastní matce. Sylvie se tedy svěří taxikářce Anně. A stane se něco neočekávaného. Anna ji nejen vyslechne a zkasíruje, ale nabídne jí na pár dní volný pokoj jako podnájem, aby si Sylvie mohla utřídit myšlenky a najít řešení. Jak se ukáže, ani Anně samota nesvědčí a také potřebuje cizí ucho, aby se mohla vypořádat se svým životem.  Dvě ženy, které se potkaly naprostou náhodou, během vyprávění poznávají jedna druhou a díky tomu i sebe samé.  A snaží se ujasnit si, jaké místo v jejich životě mají láska, přátelství, rodina i touha po obyčejném kousku štěstí.  A lidé, které Sylvie a Anna milují, si zase díky tomuto oddechovém času musí uvědomit, co v jejich životě znamenají ony.

Matka v trapu chce s humorem vyprávět o ženském přátelství, které vás dokáže podržet, když vám podklesávají kolena, i o tom, že stejně jako láska může přijít úplnou náhodou a docela vám změnit život. Téma své knihy však autorka za náhodu nepovažuje. „Nikdy jsem se netajila tím, že věřím na ženské přátelství, na ten báječný pakt, který vás dokáže dostat ze situací, kdy se necítíte úplně nejlíp,“ říká Uljana Donátová a dodává. „Velmi příjemné a lichotivé reakce, které jsem dostávala na svou první knížku, mě utvrdily v tom, že to není jen moje téma, ale oslovuje čtenářky napříč generacemi. Takže nebyl důvod při hledání příběhu pro druhou knížku příliš uhýbat, téma už tady se mnou prostě bylo.“ S debutovou knihou spojuje nový román právě humor.  „Hrdinky knihy prožívají ne úplně dobré období, ale snaží se na život dívat s humorem. A taky poznávají, že když se o situace, které se vám zdály zoufalé, podělíte, nakonec zjistíte, že to byla docela legrace,“ říká autorka. 

„U knížky Taková ženská jako já se mě – možná právě kvůli tomu názvu – často ptali, do jaké míry je knížka o mně. Říkala jsem, že každá z postav má něco ze mě a u Matky v trapu to platí rovněž. Sylvie, Anna, ale třeba i Sylviina matka, jsou složené ze mě, mých kamarádek, nebo i žen, které jsem potkala letmo. A doufám, že stejné kousky sebe v nich najdou i čtenářky,“ říká Uljana Donátová.