Josefíně všichni lžou


Kateřina Pantovič

Lež a smrt: obě jsou občas milosrdné, ale většinou na ně nikdo nemá náladu. A už vůbec ne ve vlastní rodině.

Nový román od autorky Kdo se postará o Annu a úspěšné dětské knížky Justýnka a asistenční jednorožec.

Kdyby byla Josefína omáčka, byla by rozhodně koprovka. Ne každý ji má rád, ale kdo ji rád má, má ji většinou rád hodně. Málokdo si dá koprovku jen tak, protože má zrovna hlad a koprovka je po ruce. Na koprovku musíte mít vyloženě náladu. To je na koprovce dobrý i špatný. A s Josefínou je to podobný. Josefíně je jedenáct. Je to hloupej věk, není už ani úplně malá na pohádky, ani úplně velká na pravdu. Táta Rudolf jí nedávno málem umřel na mrtvici, babička umírá na Alzheimera a máma Emílie říká, že umřelo něco v ní.

Emílie v ulicích Karlových Varů pozoruje tlející listy, rozpad svého manželství i svojí osobnosti. Nikdy Rudolfa neviděla tak šťastného z pouhého žití a připadalo jí fascinující, že se dá za největší životní výhru pokládat, že člověk neumřel. Mohl to už mít dávno za sebou a teď musí čekat, na co umře příště. A nedejbože aby to zase přežil. To by pak musel – s takhle zatraceně tuhým kořínkem – umřít na něco opravdu, opravdu zákeřného.

Rudolfovi zdravotní sestra do telefonu vesele oznámila, že srdce v srpnu obvykle nikdo neřeší. To mají lidi lepší věci na práci než umírat. Její vtip Rudolf nedocenil. Fibrilace síní zněla vážně sama o sobě. Sice se cítil poměrně zdravý, ale vtipy o umírání přestanou být v určitou chvíli mužova života vtipné. Pak zase začnou, ale to Rudolf ještě neví a příštích třicet let vědět nebude. Cíl pro následující týden tedy byl jediný: přežít, než se dostane k doktorovi. A skoro ho zvládl splnit. Kdyby ho doktor vzal na čas.

Kniha Josefíně všichni lžou ukazuje menší i větší životní tragédie v jedné rodině, kde se všichni tak soustředí na hledání smyslu svého života, že si nevšimli, že jim úplně uniká. A pokud nezemřeli, možná ho hledají dodnes.

Více
349 Kč Doporučená cena
V prodeji

Dvojkřest knih Kateřiny Pantovič

Dvojkřest knih Kateřiny Pantovič

Po obřím úspěchu pohádky Justýnka a asistenční jednorožec a románu Kdo se postará o Annu vydala Kateřina Pantovič ve spolupráci s nakladatelstvím Motto a Došel karamel dvě nové knihy.

Více informací

Kateřina Pantovič: Ten nejlepší smysl pro humor často vychází ze smutku

Kateřina Pantovič: Ten nejlepší smysl pro humor často vychází ze smutku
| Knižní novinky

Kdyby byla Josefína omáčka, byla by rozhodně koprovka. Ne každý ji má rád, ale kdo ji rád má, má ji většinou rád hodně… Nový román Kateřiny Pantovič nahlíží něžně a vtipně do dětské duše. Josefíně všichni lžou je příběhem jedenáctileté Josefíny, jejíž rodina se ocitá v naprostém rozkladu – rodiče prožívají partnerskou krizi a v téhle složité situaci se ujímají domácí péče o babičku s alzheimerem. Přes nelehké téma se knížka vyznačuje jemným sarkasmem, laskavým humorem a hmatatelnou láskyplností, kterou autorka svým postavám věnuje.

Více informací

Detailní informace

Počet stran 224
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 09.03.2023
Formát 115x185 mm
Hmotnost 0,26 kg
Jazyk čeština
Ilustrátor Zuzana Murtingerová
EAN 9788026724551
Věk od 18
Typ Kniha
Vazba vázaná s papírovým potahem bez laminace

Recenze

ctemeceskeautory.cz - Josefíně všichni lžou

„Knížka je takovou sondou do lidského nitra schopnou vyvolat rozličné typy reakcí. Některé části působí jako tragikomedie, jiné jsou prosycené čistě pozitivními emocemi a samozřejmě i opačně. Titul lze doporučit všem, kdo rádi čtou společenské svazky zaměřené na rodinné vztahy a každodenní nedorozumění, která se mohou stát každému z nás a která se můžou rozrůst v něco daleko komplexnějšího.“

Autor

Kateřina Pantovič

Kateřina Pantovič

Kateřina Pantovič (1989) prožila dětství v Karlových Varech, kam také situovala prostředí svojí třetí knihy Josefíně všichni lžou. I tentokrát je ústředním tématem pozorování mezilidských vztahů, komunikace v rodině a každodenních drobných nedorozumění, která se mění v jedno velké nepochopení.  Kateřina pracovala jako moderátorka zpravodajství, kde ale nemohla naplno využít svoji fantazii a cit pro popisování širokého spektra lidských emocí. V předchozích knihách Justýnka a asistenční jednorožec a Kdo se postará o Annu dokázala, že právě to je její silná stránka. Je vdaná, má tři děti, poruchu pozornosti a závislost na kofeinu. 

Zobrazit profil autora